به نام خدا

با سلام

با اینکه دلمان می خواهد این روز ها فقط در مورد خبرهای خوب حرف بزنیم ولی دست روزگار فعلا روال دیگری در پیش گرفته است، زمانی ما آدم ها اعتقاداتی داشته ایم که این روزها کمتر به چشم می خورد، یادش به خیر آن روزهایی که آدم ها بیش از آنچه به “کمیت مال و اموالشان ” توجه کنند به فکر “برکت کسب و کارشان” بودند و به جای اینکه برای پیشرفت پا بر روی دوش دیگران بگذارند ، دست یکدیگر را می گرفتند و بالا می کشیدند، متاسفیم برای خودمان بابت همه آنچه که باعث شده است به جایی برسیم که اصولا “برکت” را فراموش کنیم و صرفا به فکر دو یا چند برابر کردن مال و اموالمان آن هم “یک شبه” باشیم و بعید می دانیم برکت هم در جامعه ای که مردمانش علاقه ای به آن ندارند ماندنی باشد! به هر حال پاسخی برای آن دسته از دوستانی که علاقه دارند خودشان را در پیچ و خم فرمول های اقتصادی و ریاضی درگیر کنند و دلایل مشکلات موجود را در مسایل دیگری بیابند، نداریم اما هر آنچه علت این “فاجعه اقتصادی” بوده است، باعث شده است که “برکت در حال رفتن باشد”، حالا اگر مردم فکر می کنند با انباشتن کالا، دلار و طلا و حرکت سرمایه هایشان از این به آن، می توانند این برکت را به خانه  و یا کسب و کارشان برگردانند باید صبر کرد و دید که در نبرد بین قوانین “ساده الهی” و قوانین “پر پیچ و خم بشری” کدام یک پیروز میدان خواهد بود.

آقایان دولتی هم هر چه می توانند شرایط را سخت تر کنند ، صبح تا شب و شب تا صبح “قانون و آیین نامه” تصویب کنند، دستور بدهند و امورات را برای خودشان و مردم سخت تر کنند ولی در نهایت به این حقیقت خواهند رسید که چاره ای جز همدلی و اعتماد به مردم و هدایت آنها در مسیر درست برای جبران اشتباهات گذشته وجود ندارد، مشکلات اخیر نه در چند فقره توییت مستر ترامپ و بحث تحریم ها ریشه دارد بلکه ریشه آن را باید در سال ها برنامه ریزی غلط فرهنگی و اقتصادی مسئولین کشور جست. قصدمان لیست کردن اشتباهات گذشته نیست اما صرفا به عنوان مثال، بین کشور های پیش رفته دنیا رقابت برای تسهیل کسب و کار به آنجا می رسد که زمان ثبت شرکت را به چند دقیقه کاهش می دهند، حالا اگر دوستان اطلاع دارند کشوری را معرفی کنند که برای یک ثبت شرکت ساده از متقاضیان انگشت نگاری می کند( البته به جز ایران) .

آنچه مستر ترامپ و دوست دارانش انجام داده اند صرفا انگشت گذاشتن روی نقطه ضعف هایمان بوده است و بس! وقتی کار به جایی می رسد که فعالان اقتصادی برای کسب روزی حلال با انبوهی از مشکلات مواجه می شوند، قطعا تعداد افرادی که قدرت مقاومت و پایداری دارند و به مسیرشان ادامه می دهند از تعداد افرادی که رها می کنند می روند دنبال راه های دیگر، بسیار کمتر است البته آن هم به شرطی که برای ماندن دچار فساد و آلودگی نشوند.

در نهایت سرمایه هایی که باید در تولید ،تجارت و کسب و کار های کوچک و بزرگ استفاده بشود یا از کشور خارج می شود یا روانه بانک هایی می شود که “بی زحمت” سود سالیانه و ماهیانه و حتی روزانه می پردازند و با توجه به “نقد” بودن این سرمایه ها به محض آنکه تغییری در شرایط رخ می دهد این “نقدینگی” دیگر به سود 10 درصد و 20 درصد راضی نمی شود و به جایی می رود که به جای آنکه ظرف چندسال دو برابر شود ، ظرف چند هفته و یا چند ماه دو برابر شود و  این سیل سرمایه ها به سوی سود بیشتر و یا بعضی وقت ها بهتر است بگوییم “حرص و طمع” بیشتر حاصلی جز ویرانی اقتصاد و اضمحلال فرهنگی و اجتماعی ندارد و کشور را سال ها به عقب باز می گرداند.

این را برای آن دسته از دوستانی می گویم که هنوز این قبیل “اعتقادات” را طنز نمی دانند: وقتی “ربا” و “طمع” دست به دست هم می دهند و افسار اقتصاد مملکتی را به دست می گیرند و سرمایه ها را بین خودشان جابجا می کنند، کجای این فرایند راهی برای ماندن برکت باقی می گذارد؟! از “فساد” موجود در کشور هم حرفی نمی زنیم چون راستش را بخواهید “جراتش” را نداریم ‍!

در آفتاب رایانه قرار بود ما محقق و پژوهشگر باشیم نه پایمان را در کفش اقتصاد دان ها بکنیم و نه راجع به سیاست حرفی بزنیم اما فعلا درگیر مسایلی شده ایم که همه چیز در آن هست به جز کار علمی و فنی! حدود یک ماه از ورود کالاهایمان به گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می گذرد و تا این لحظه ارز دولتی که پیشکش، حتی مجوز نمی دهند با ارز حاصل از “صادرات خودمان” کالاهایمان را وارد کنیم!!!

با اینکه یکی از همکارانمان چندین روز در تهران درگیر دریافت این مجوز ها و یافتن راهی برای ترخیص کالا ها بود، اما حتی پاسخ این سوال را ندادند که چرا کالاهای گروه 3 و یا به قول خودشان غیر ضروری “به راحتی” امکان ثبت سفارش و واردات با ارز حاصل از صادرات را دارند اما کالاهای اساسی و  مواد اولیه که جزو گروه 1 و 2  هستند اجازه واردات با ارز حاصل از صادرات یا ارز متقاضی را ندارند؟! و چرا در زمانی که دولت به بازرگانان ارز دولتی اختصاص نمی دهد با مشروط کردن واردات به دریافت ارز دولتی، عملا واردات را برای ما ممنوع کرده اند؟!

باورر کنید و یا نکنید ما برای حل مشکلات آفتاب رایانه با کمک یکی از دوستان فعال در حوزه صادرات، با کارت بازرگانی خودمان “قالی” صادر کرده ایم که حداقل نگذاریم کار لنگ بشود ولی باز هم مانعی جدید و محدودیت تازه نازل می شود و ما را در بن بست تحریم های داخلی قرار می دهند. متاسفانه مجبور شده ایم از چند روز پیش، سفارش کالاهایی که موجودی آنها تمام شده است را متوقف کنیم، اما ضمن عذر خواهی، قول می دهیم با برطرف شدن برخی از موانع، مجددا با قدرت نسبت به تامین کالاها اقدام نماییم. در حال حاضر هم اولویت های آفتاب رایانه موارد زیر است:

1- یافتن راهی برای دریافت مجوز و ترخیص کالاهای خریداری شده

2- دریافت مجوزات لازم برای تولید برخی از ماژول ها و بردها در ایران

3- راه اندازی فروشگاه آنلاین، خارج از ایران برای کسب درآمد ارزی

4- اعزام گروه کوچکی از همکاران فنی آفتاب رایانه در قالب یک Startup جدید برون مرزی به خارج از کشور برای جلوگیری از متوقف شدن پژوهش ها و نوآوری های در دست اقدام

در نهایت باید بدانید همه این حرف ها را زدیم نه به این دلیل که نا امیدی و یاس وجودمان را فرا گرفته، با همه سیگنال های منفی موجود، امیدمان برای یک “تحول بزرگ” بیش از بیش افزایش یافته و از همین جا به همه دشمنان “داخلی” و “خارجی” اعلام می کنیم: یادتان باشد که بازی کردن با احساسات و سرنوشت “یک نسل” و “سرخورده” کردن آنها “عواقبی” دارد که تا “سال های متمادی” گریبانتان را رها نمی کند، شاید این روز ها در بین مسولین محترم کمتر “گوش شنوایی” پیدا شود ، اما می نویسیم تا حداقل همین جا بین خودمان هم که شده ثبت شود تا به فضل الهی روزی کلمه به کلمه همین حرف ها را به همه آنهایی که حتی اسم ما را نشنیده اند ثابت کنیم.  تلاششان برای نا امیدی ما نه تنها ثمری نداشته است بلکه در حال تبدیل شدن به یک انرژی فوق العاده برای فتح قله های موفقیت و پیروزی های بزرگ است! به حول و قوه الهی …

و در نهایت با اینکه قصد نصحیت کردن دوستان را نداریم ، اما توصیه مان مثل همیشه این است که شرایط موجود، نا امیدتان نکند، نگذارید  کم لطفی ها، حماقت ها، وعده های پوچ و دروغ های به ظاهر دوستان و تهدیدها و کینه توزی های دشمنان امیدتان را نابود کند، ماتم گرفتن در غم  آنچه از دست داده ایم جز اندوه و یاس ارمغان دیگری ندارد، به امید این دولت و مسئولینش نباشید تا حمایتتان کنند و یا تحولی ایجاد کنند، توکلتان به “خدا” باشد و روی پای خودتان بایستید، اگر اندک بضاعتی هم دارید ، دانشی، سرمایه ای ، تخصصی با همان کارتان را پیش ببرید، به مشارکت و همکاری بیش از پیش توجه کنید و لحظه ای از یادگیری غفلت نکنید که ارزان ترین راه پیشرفت است و یادتان نرود “از تو حرکت و از خدا برکت”.

 

با تشکر

87 نظر برای “برکتی که می رود…”

 1. سلام
  بابت تلاش و همت شما در راه توسعه دانش الكترونيك ايران سپاسگزاريم و از خداوند متعال برايتان موفقيت بيشتر را آرزو داريم.
  فوتون smd با بيش از 25 سال سابقه در ساخت و توليد انواع برد هاي SMD براي شركتهايي كه محصولات مرتبط با الكترونيك دارند را بر عهده دارد
  لذا همكاري خود را نسبت به توليد و توقف واردات بردهاي مختلف اعلام ميدارد

  با احترام
  سررشته داري
  شركت فوتون ارتباط
  09102007315

 2. واقعا متن درست و تاثیر گذاری بود میان ۶۰۰۰ یا بیشتر خودرو خارجی میخرن درجا از گمرک ترخیس حتی پلاک هم میشه بعد میگن هک شده اما کالاهایی که قانونی د حتی باحث بیشرفت و افضایش علم و دانش و ساخت اینده کشورمان هست مشکل ایجاد میکنن و ترخیس نمیکنن و یا ممنونع میکنن. خدا به شما و تمام تیم افتاب رایانه خسته نباشید میگم و امید وارم به زودی زود تمام مشکلات شما و مردم حل بشه تا بتونیم کشر عزیز رو اباد و به هم کمک کنیم و ایده ای زیبا داشته باشم . با تشکر و سپاس فراوان

 3. سلام وخداقوت
  دست مریزاد به همه گذشته آفتاب رایانه وآرزوی ادامه کار به شکل قبل و حتی بهتر در آینده.دراطراف خود دوستان بسیاری را میبینم که در حوزه الکترونیک و کامپیوتر چشم به بازفعال شدن فروشگاه وسایت وتحقیقات شماست.خواهشا ناامید نشوید و توکل بخدا کنید.یادمان باشد در هر حال وبا هر رییس ومروسی ایران وطن ماست

 4. آفرین به این تحلیل منصفانه.
  با یک دو دوتا چهارتا میشه فهمید که گویا سه قوه اصلی ارکان مملکت درگیر مشکلات خود هستند و علی الظاهر امیدی به اصلاح آنها لا اقل در کوتاه مدت نیست. و بالطبع با این اوضاع امید بستن به مردم برای اصلاح سبک و رویه معیشتی و زندگی خود بیشتر قابل تصور است تا اصلاح رویه سه قوا.
  “این نیز بگذرد…” زمستان می رود و روسیاهیش به زغال خواهد ماند… الیس الصبح بقریب؟؟؟

  1. همین تحلیل های چشم بسته و تر وخشک با هم سوز باعث میشه جای پیدا کردن علت مشکل و راه حل اون ، خودمون رو مشغول قر و فحش و شمردن مشکلات تو مهمونی های خانوادگی کنیم و از گذشته ی خودمون درس نگیریم و وقت انتخاب که میشه شاخص هامون حرفای جذابی که دوست داریم بشنویم بشه و آدمهایی رو سر کار بزاریم که با این مشکلات درگیر بشیم مطمین باشید اون دزده هم از این تحلیل ها خوش حال میشه چون روی کار نیمدن آدم درست به حفظ موقعیت اون هم کمک میکنه حساب کنید ببینید چند سال کشور دست لیبرال هایی بوده که اصلا اعتقاد درستی به اصول انقلاب نداشتند

 5. من که خیلی خوب نفهمیدم
  از متن پیام به نظر میاد که شما نا امید نیستید ولی خیلی ناراحت و عصبانی از این وضعیت هستید. خوب میگن که هنری فورد اولین ماشینش رو که ساخت یه شرکت تاسیس کرد با چندین سرمایه گذار برای تولید انبوه ولی کم آورد وشکست خورد مجددا سه سال بعد با شرکت دیگری همین کار را ادامه دادو در نمایشگاهی محصول را به نمایش گذاشت و بخشی از سهام شرکت را فروخت با سرمایه جمع شده شرکت فورد راه اندازی شد. خوب بعضی مواقع استفاده از تجربیات دیگران هم بد نیست.
  البته مهمترین قسمت قضیه اینه که الان سال 2017 هست و انموقع 1905 بوده حداقل روال تجارت و تعداد محصولات و تنوع آنها خیلی با امروزه فرق میکرده. حالا فکر کنم
  که شما اگر دنبال تولید هستید اول تامین سرمایه دوم تامین تکنولوژی و سوم نیروی کار مورد نیاز است( البته خودتون استادید) و در حال حاضر به نظر دوم الویتش بیشتره مثلا برای ساخت بورد فکر میکنید تامین قطعه امکان پذیره.. اگر هست اقدام بفرمایید و کسریتان را در شبکه اینتر نتی به اعلام برسانید. البته از متن پیامتان بر میآید که شما از هرسه آیتم بالا رو کاملا در اختیار دارید و در کل در سرمایه نیروی انسانی وتکنولوژی لازم نیازی به کمک ندارید و تنها مشکل شما بروکراسی اداری و عدم ثبات اقتصادی موجود و بلاتکلیفی دلاره برای این موارد هم کاری از دست ما و هم شما برنمیاد فقط سر نماز دعا کنید که این موضوع حل شود به قول شما انشالله.
  ما یه همسایه ای داشتیم هر وقت بنایی میکرد میومد بیل و فرقون استمبلی مارو میبرد بعدم بعد از یه مدت دربوداغون میورد در تمام مدت استفاده هم مارو لعن و نفرین میکرد دلیلش هم اینبود که چرا ما بیل و فرقون داریمو اون نداره. تازه قشنگ ترین قسمتش این بود بعد از اینکه خودش بیل و فرقون گرفت بازم مال مارو قرض میگرفت و همان سیستم ادامه داشت ماکه دلمون نیومد تا آخر ازش یلو فرقونمون رو بگیرم ولی به نظر شما اگه از اول بهش نمیدادیم بهتر نبود شایدم اگر این کارو میکردیم الان به حساب خودش از ما انتقامی گرفته بودیه چشمون رو هم در می آورد. من که نفهمیدم کجای قضیه ایراد داشت؟

 6. سلام عالی بود .. الان دیگه کمتر کسی پیدا میشه که به پای ایمان و اعتقادش بمونه و برای موفقیت کشور استقامت کنه … برای شما و تیم آفتاب رایانه از درگاه خداوند یکتا آرزوی موفقیت و سربلندی دارم .. در پناه حق باشید

 7. در همه حال بایست به لطف خدا امیدوار بود ولی واقعیت این هستش که فروشگاه های الکترونیک که مشتر های فنی و علمی دارند و همچنین توی حوزه دانش آموزی و رباتیک کار می کنیم در این اوضاع و احوال بیشترین خسارت رو داریم متحمل میشیم ان مع العسر یسرا این دوران هم میگذره و روسیاهی به زغال می ماند

 8. ولی من شخضا از نظریات شما خوشم میاد اگر کمکی از دست من بر میاد شخصا حاضر به همکاری با شما هستم البته خوب به غیر از بروکراسی اداری و دلار در موارد دیگر مثل سرمایه، تکنولوژی، نیروی انسانی تمایل به همکاری خود را اعلام می کنم به تمید موفقیت و پیروزی

 9. ضمن عرض سلام و خدا قوت
  میخواستم از کوشش و تلاش شما قدردانی کنم، متاسفانه در بد روزگاری هستیم، ارزشهای نوع دوستی ، گذشت، دستگیری، در بین ما ایرانیان صاحب فرهنگ رنگ باخته، هر کدام از ما به فکر خودشه، بعضی سایت های معتبر فروش قطعات در کمتر از چند ثانیه، فروش خودشون رو متوقف کردند، که جنسشون رو بعدها به قیمت بالاتر بفروشند، اجازه ندادند سبد خریدم رو نهایی کنم، این احتکار نیست؟ این سوء استفاده نیست؟آیا این کارشون حرفه ای گریه؟ این انصافه؟ بر فرض که دلار بالا رفت، جنسی که آنها داشتند مگه به نرخ قبلی دلار نبود؟ این فرصت طلبی نیست؟ چرا اوضاع ما ایرانیها روز به روز بدتر میشه؟ اخلاق کجا رفته؟ قبلا یه قشر خاصی دلال بودند، الان بیشتر مردم روی آوردند به دلالی، اگر خدایی ناکرده قحطی بیاد یا بلای طبیعی یا هر بحران دیگری، چگونه به این مردم دلخوش کنیم؟ آیا در بحرانها مثل مردم ژاپن رفتار میکنیم، طوری که نظم و انضباط در اوج بحران همچنان وجود داره، هنوز تحریم نشده، مردم دارند چکار می کنند؟ هر کسی به فکر خودشه، نظم جامعه رو بر هم زدند.
  امیدوارم همچنان برقرار باشید آفتاب رایانه ای های عزیز، من از تولید بردهای داخلی به شخصه حمایت میکنم، و در خریدم آنها رو در اولویت قرار می دهم، ای کاش قطعات الکترونیکی متعدد (مقاومت، خازن، ترانزیستور و …) هم بیارید، که مجبور نباشیم به فروشگاههای دیگه مراجعه کنیم.
  سپاس عزیزان

 10. با سلام و خسته نباشید و تشکر از تلاشها و طرحهای خوب شما.
  در راستای موضوع متن بالا شرکت ما برای همکاری در زمینه تولیدسیستمهای پردازش تصویر اعلام امادگی می کند.
  شرکت پرتو لیزر سنجش
  ۰۹۱۲۴۸۶۵۲۹۱

 11. والا چی میشه گفت
  کلا ایرانو با این کاراشون نابود کردند
  کجاست اون دسته کلید
  تک کلید مثل اینکه کارآیی نداره
  و مردم چه قدر ساده اند

  افتاب رایانه دمت گرم
  باز خدا کریمه

 12. وای از روزی که این مردم درمانده و خشمگین متحد شن. انشاا… به زودی همه مسئولین بی لیاقت و خائن به مردم رو میریزیم تو دریا… به امید خدا
  یا علی

 13. بی صبرانه منتظر قلع و قم کردن خائنان داخلی و کفتارهای پیر آدمخوار داخلی و روی کار آمدن جوانان با ایمان متاهد برای پیشرفت مملکت هستیم

 14. یه موضوعی هست که خیلی جالب توجه که هیچکس بهش توجهی نمیکنه اینه که

  تفتوت ارزش بین دلار آزاد که فکر کنم درحال حاضر (زمان نوشتن مطلب) 13 هزار تومان و دلار معروف به “دلار مستر جهانبینی” را چه کسی پرداخت میکند

  غیر از این است که ما مردم داریم خلا آنرا به اجبار پر میکنیم و این خلا روزی به جایی میرسد که دیگر راهی برای پر کردنش نیستم

  من راه حلی اقتصادی دارم که همینجا به دوستان میگم تا اگر تواناییشو دارن به آدمش بگن یا خودشون اقدام کنن

  راه حل فقط و فقط “”کار روی کشت گندم و جو است”” شاید این حرف بنده خنده دار باشد و خیلی ها بخندند اما با ید بدانیم که همیشه کشور ها از بخش کشاورزی صدمه دیدند و نگزاریم آقایانی مثل آقای عراقچی بگوید “گندم را از وارد کنید” آخر آقای عراقچی فکر کنید این فکر چقدر احمقانه است اگر به ما گندم ندادند چه؟!!!!

  خلاصه اینکه اگر کشاورز ول کرد و رفت باید فاطحه آن کشور را خواند
  از دوستانی که این مطلب رو میخونن و به نظر من رسیدن آنرا به عنوان جرقه ای کوچک در ذهنمان ببینند با تشکر از افراد آفتاب رایانه که “جوان مردی” را به سود و طمع ترجیح داده اند خدا یارتان باشد.

 15. کاش کشورمون یه دکمه ری استور بکاپ داشت تا بعد از فشار دادنش بر میگشتیم به سالها قبل […]
  امروز کشور به جایی رسیده که به وضعیت هر نقطه از اون نگاه میکنیم بعد باید سر در چاه فرو ببریم و زار بزنیم.وضعیت به وجود آمده به دلیل سو تدبیر مدیران نیست.چون اصلا قرار نبوده چیزی بهتر از قبل بشه که نیاز به مدیریت داشته باشه.[…] واگرنه اگر تمام دنیا جمع میشد تا ما را به زانو در بیاورد ، نمیتوانست مثل این دوستان پدرمان را در بیاورد.
  آفتاب رایانه عزیز انشاالله که روزهای بهتری رادر کنار هم ببینیم…

  1. ما که از نظر شما احتمالا جو زده به نظر بیایم ولی میتونید آمار بانک جهانی پول رو در مورد چیزهایی مثل تولید ناخالص ملی ، رشد بیش از ده برابریِ صادرات و کاهش ضریب جینی(شاخص اختلاف طبقاتی)-بر خلاف روند اکثر دنیا تو ای سال ها- که مستقیما با زندگی مردم در ارتباطه ببینید

 16. ممنون از ارائه این متن زیبا که به واقع درد دل اکثر ماست. در کشوری که فولادش را مستقیما به قراضه تبدیل می کند تا سودی کلان عاید عده ای دلال و قاچاقچی شود، بعید می دانم برکت محلی از اعراب داشته باشد. تولید در کشور ما کودکی یتیم بیش نیست. سال هاست که فربهی دلال ها را بر بقای تولید ترجیح داده اند.

 17. با سلام
  99درصد از محصولات شما در ایران قابل تولید نیست،نه توان علمی داریم نه پشتوانه مالی ودولتی،40سال صدقه دادیم درآخرشدیم مقام اول تصادفات و مرگ جاده ای[…]

 18. سلام ، آخه این چه متنیه نوشتید !
  اشکم درومد 🙁
  از زمانی که به دنیا آمدم هی بدبختی کشیدیم . خودم رستوران داشتم به خاطر مالیات ، پول تغییر کاربری آب ، شهرداری و … رستوران رو بستم . این تحریم و تحریف ها همه چیزمان را گرفت . دلم سوخت برای ایرانم .
  « آدم وقتی فقیر میشود خوبیهایش هم حقیر میشوند ، اما کسی که زر دارد یا زور دارد عیبهایش هم هنر دیده میشوند و چرندیاتش هم حرف حسابی به حساب می آیند.
  دکتر علی شریعتی

  چه بسیار انسان ها دیدم تنشان لباس نبود و چه بسیار لباس ها دیدم که انسانی درونش نبود . . !
  دکتر شریعتی
  ای کاش میتونستم کمکتان کنم هر چند کوچک باشد . با تشکر از زحمات آفتاب رایانه

 19. روش پختن قورباغه !!!!!!

  اگر قصد پختن قورباغه را داشته باشید
  اگر آن را داخل آب جوش بیاندازید
  قورباغه هوشیار است و فورا بیرون می پرد
  !!!!!!!!!!!

  ولی اگر قورباغه را داخل آب سرد بگذارید
  وسپس دمای آب را زیاد کنید
  قورباغه ابتدا متوجه پختن نمی شود
  سپس دما اندک اندک افزایش می یابد
  و وقتی دما به جوش برسد
  قورباغه دیگر توان پریدن را ندارد
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  این همان روش منطق فازی است
  برای رسیدن به هدفشان شرایط را به تدریج تغییر می دهند
  !!!!!!!!!!!

 20. خدا کند بعد از دیدن این همه مشکلات به این درک برسیم که انتخابات ریاست جمهوری چه موضوع مهمیست و چقدر در سرنوشت ما اهمیت دارد و اینکه در انتخاب چقدر باید دنبال معیار و ملاک درست باشیم و بر اساس جو زدگی انتخاب نکنیم.
  از ماست که بر ماست.

  و اما خطاب به دوستان آفتاب رایانه
  مَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا.

  یا علی موفق باشید.

 21. سلام
  تشکر ویژه از پشتکار آفتاب رایانه ای ها.
  پشتتون بما گرم باشه.امیدتون از دست نره.ما ایرانی های دوستدار الکترونیک مشتاق شنیدن خبرهای خوب هستیم.
  با تشکر

 22. سلام واقعا جای تاسف داره این وضعیت
  ربطی هم به تحریم نداره…
  بجای واردات قطعات مورد نیاز تولید کنندگان ارز دولتی به واردات مزدا3 و گوشی آیفون اختصاص داده میشه که بازارشون فقط ثروتمندان جامعه هست
  یعنی یارانه و رانت به ثروتمندان و در عوض اعمال تورم و گرانیها به قشر متوسط و ضعیف جامعه
  که حاصل بی تدبیری دولت و بانک مرکزی و افزایش چند برابری نقدینگی هست
  بگزریم از توزیع سکه…نفر اول 38000 تا میخره در صورتی که یه جا خوندم زمان دکتر احمدی نژاد به هر نفر 5 عدد بیشتر نمیدادن
  در هر حال به قول دوستمون
  مَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا

 23. سلام و عرض ادب
  خداوند شما را در انجام وظایفتان موفق نماید.ان شاالله…
  صمیمانه منتظر پیشرفت شما مومنین هستیم….

  افرادی نفوذی و منافق هم دارند وظایفی که به ایشان محول شده انجام میدهند، خداوند خوار و ذلیل و سپس نیست و نابودشان بگرداند به حق ولی عصر (عج)

 24. با سلام و عرض ارادت
  متاسفم واقعا برای وضعیتی که پیش اومده
  امیدوارم هر چه زودتر وضعیت بصورتی در بیاد که همه راضی باشند

 25. سپاس فراوان برای حرفهای قشنگی که اکثرمون فراموش کردیم و درددل تولید کننده هایی که با مدیریت ضعیف و غلط دولت محترم در حال تعطییند……

 26. دمتون گرم، همین که با مشتری صادق هستین خودش یک دنیا می ارزه. امیدوارم که مشکلاتتون حل شه و با قدرت بیشتری ادامه بدید و همیشه صادق و مشتری مدار بمونید.

 27. سلام حرفهایتان را خوندم و صداقت و صراحتتان را تحسین میکنم امیدوارم این شرایط گذرا را تحمل کنید اطمینان داشته باشید بزودی ملت مقاوم ایران مسوولان نالایق و دزدان و خیانتکاران را به سزای اعمال ننگینشان خواهد رساند

 28. ممنونیم که هستید حتی در سخت ترین شرایط باور بفرمائید دو سال پیش شرکت ثبت کردیم و تا امروز حدود دویست میلیون تومان خرج تحقیق و توسعه کردیم…تنها شرکت دانش بنیان در شهرستان فسا هستیم…امروز فیلامنت تولید میکنیم…پرینتر سه بعدی طراحی و تولید خودمان در سه ورژن….دستگاه سی ان سی….البته دلیل این سه محصول فقط اینه که بتونیم خط تولید اصلی رو در شرکت راه اندازی کنیم….تا با این زیر ساخت ها بتونیم در گذر زمان محصولات فراوانی در داخل تولید کنیم….خواهش میکنم…خواهش میکنم…خواهش میکنم تو این شرایط اقتصادی و ترخیص کالا از گمرک حداقل از فیلامنت هایی که یک ماه پیش برای تست بهتون دادیم که مواد اولیه تمام مشتریانی که ازتون پرینتر سه بعدی خریدند و امروز لنگ فیلامنت هستند سریع تر به سایت اضافه بشه و حداقل 20 تا 30 درصد ارزانتر هم به دست عزیزان برسه.
  با تشکر فراوان
  احسان راستی کردار
  مدیر عامل
  کارخانه مجازی البورد

 29. داخل این متن ها همه درد بود یعنی درد قشنگ احساس میشد. افتاب رایانه مشکل توو همه ما این نیست . شما قانون پ رو رعایت نکردی داداش پول پارتی پورویی . اگه اقازاده بودی مثل خاوری سه هزار میلیارد رو راحت صادر میکردی نه قالی اگه پارتی داشتی نیازی به گمرک نبود . البته ما هم مشکل قانون پ هستیم که تو زندگی اینقدر درجا میزنیم . ولی این مشکلات شما ضربه ای هم به ما حساب میشه چون قطعاتمون رو از شما و دیگر دوستان تهیه میکنیم

 30. از متن نوشته شده توسط دوستان ارجمند و فهیم آفتاب رایانه بسیار متاثر شدم و انتظار نداشتم تا این حد دچار مشکل شده باشن .
  بنظر بنده ما در کشوری زندگی میکنیم که بدلیل درآمدهای منابع طبیعی خود که بسیار کلان و وسوسه بر انگیز هستند ، مدیرانی فاسد و بی اعتنا به مردم و مملکت داری و حتی اصول ساده انسانی دارد .
  امیدوارم روزی حصول منابع رایگان خداوندی در این کشور به هر دلیلی محدود بشه تا ملت و تولیدات و تلاشهاشون ارزش پیدا کنه .
  همچنین برای مردممون فرهنگ و نگرش آزاد و دلی مثل شیر آرزو دارم .
  در مورد مشکلات ایجاد شده ، استفاده از هر نوع راه میانبر یا چیزی که مسائل رو کم کنه پیشنهاد میکنم .
  شادکام و پیروز باشید .

 31. یه تعریفی داشتم
  فکر کنم تنها فروشگاهی باشین که هنوز دارین جنساتون به قیمتهایی که از قیمت خرید قبلی داشتین ، دارین میفروشین و افزایش قیمت ندادین
  چند تا فروشنده دیگه شما میشناسین که در این مملکت چنین رفتاری داشته باشن ؟!
  یادمون میمونه این کارتون
  یه انتقادی هم داشتم
  بعضی از خریداران شما ، گله داشتن که جنسی که ازتون خریدن و بدستشون رسیده معیوب و سالم نبوده ولی چون هزینه کرایه پستی ، از اون جنس بیشتر بوده ، از بازگشت کالا منصرف شده و بهتون ارجاع ندادن (چون طبق قانون فروشگاه ، هزینه مرجوعی با خریدار هست)
  به “برکت کسب و کار” در این زمینه هم توجه داشته داشین و راحت از کنار این موارد نگذرین !

 32. متن شما رو خوندم و با تمام وجود لمس کردم. ما هم یه شرکت دانش بنیانیم که علی رغم 9 سال تلاش بی وقفه و با امید به آینده الان از گذشته متاثریم و از آینده ناامید.

 33. متن نوشته شده را خواندم و متاسف شدم.
  گرچه که تا پیش از این در جریان امور واردات کشور و مشکلاتی که در ثبت سفارش ایحاد شده، بودم.

  مطمئنا شرایطی که امروز مشاهده میکنیم بصورت عمدی ایجاد شده و دلایل سیاسی خود را دارد که با کمی تامل به دلایل آن خواهیم رسید.
  در این که توسط آمریکا تحریم شده ایم و در خرید محصولات از خارج از کشور مشکلاتی داریم ولی نباید فراموش کرد که ما 30 سال است که تحریمیم نه از سال 92 !

  متاسفانه در بدنه دولت افرادی خائن حضور دارند که از عمد شرایط اقتصادی پیش رو را ایجاد کرده اند تا حکومت را مجبور به مذاکرات دوباره کنند.
  انشاالله که حیله شان به خودشان بازمیگردد.

 34. آفتاب عزیز سلام
  ضمن خسته نباشید. باید عرض کنم که کاش شما این بازی ها و شانتاش های روانی را تمام می کردید و کمی با مشتری هاتون رو بازی می کردید.
  برای بنده جالب هست که شما همیشه افسوس مشکلات واردات و مشکلات اقتصادی را می خورید ولی در عملکرد کاملا برعکس عمل می کنید. ای کاش مخاطبین هوشیارتون یک نگاهی می انداختند به کارهایی که در چند ماه اخیر کردید. شناختی که از شما داریم همیشه فروشگاهی بودید که دقیقا به تخریب بازار دیگر فروشگاه ها و سپس سود بردن از مخاطبینتون می پرداختین. تا چند ماه پیش وقتی که سری جدید محصولاتتان رسیده بود برای تخریب فروشگاه های اینترنتی دیگر یک جو روانی راه انداختید که کالا کم است و کم بخرید و محصولاتتان را با قیمتی پایین تر از همه جا به فروش گذاشتید. با ایجاد این جو روانی یک فروش کاذب در داخل ایران راه انداختید. و حالا با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی محصولاتتان مواجه هستیم. یک روش خوب! برای بالا بردن قیمت ها با اوردن بهانه هایی که به راحتی همه باور می کنند.
  آفتاب عزیز ای کاش کمی از حرف هایی که میزنید را عمل می کردید ای کاش وقتی دم از تحقیقات و علمی بودن میزنید حتی یک کیت رباتیک را خودتان تولید می کردید و در سایت می گذاشتید ای کاش فقط یک محصول تولید داخل در سایتتان داشتید که ما حرف شما را باور می کردیم.
  آفتاب عزیز ای کاش امثال شما که بر پوسته نحیف مهندسی این کشور چسبیده اید و با تظاهر به محقق و علمی بودن به تجارت پر سود خودتون می پردازید دست از این بازی های روانی بر می داشتید و کمی کمی به فکر جوان هایی بودید که به امید موجود شدن چهار تا برد آردوینو برای انجام پروژه های خودشون به شما امید بستن و شما به فکر بازی های روانی برای افزایش فروش و بالا بردن قیمت خود هستید.
  آفتاب عزیز از شما انتظار میره که حرفه ای تر و اخلاقی تر “پول حلال ” سر سفرت ببری.
  یا حق …

  1. با سلام
   ما با کمال میل حاضریم نه تنها بازار صنعت بلکه همه بازار ایران را به شما هدیه کنیم دوست عزیز! البته به شرطی که شما “پای کار” باشید و با مشتری ها هم “منصف” ، نه اینکه، مانند زمانی که آفتاب وجود نداشت مثل بعضی کسبه که همچنان کینه ما را به دل دارند جنس را سه تا ده برابر قیمت به مشتری تقدیم نمایید آن هم به اسم “سود حلال” . زمین خدا به اندازه کافی بزرگ هست که ما نگرانی بابت کسب “روزی حلال” نداشته باشیم.
   در مورد افزایش قیمت به قول خودتان 30 تا 40 درصدی کالاها ( آن هم صرفا کالاهایی که در چندماه گذشته وارد کشور شده اند) نیاز به “شانتاژ” روانی و به قول شما بازی های زیر یا رو نیست، وقتی قیمت یک بطری آب در عرض چند روز 3 برار می شود اصولا کسی از ما برای افزایش قیمت چند درصدی توضیح نمی خواهد ، اگر هم حرفی و صحبتی مطرح می شود صرفا از جنس حرف های خودمانی است و اینکه آنقدر کاربرانمان را محترم می دانیم که برای همان چند درصد هم توضیح می دهیم اگر شما برداشت دیگری می کنید باید کمی بیشتر در مورد حرف های خودتان تامل کنید.
   در مورد جوان هایی هم که شما می فرمایید امیدشان موجود شدن “چهارتا برد آردوینو” هست باید عرض کنیم که برد آردوینو در انحصار آفتاب رایانه نیست! در کشور چین در هر فروشگاه کوچک و بزرگی پیدا می شود پس به جای شعار دادن و برچسب زدن، شما تولید کنید یا حداقل وارد نمایید، نصف قیمت آفتاب رایانه بفروشید و ما هم برای شما تبلیغ می کنیم…
   در مورد دستاورد های تحقیقاتی و علمی آفتاب رایانه و همچنین بحث تولید، آنهایی که باید بدانند در جریان هستند، نیازی به نمایش و خودنمایی نیست ، علاقه ای هم به حرف زدن در مورد آن نداریم، وفتی کار به پایان برسد خودتان می بینید، ان شا الله

 35. یک نمونه از کارهای جالب شما همین سفارش رایگان پرینت سه بعدی هست.
  کاش دم از اخلاق و حرفه ای بودن نمی زدین آفتاب عزیز.
  واقعا یعنی هدف شما حذف رقبا نیست. کاش مردم یک نگاه دقیق تری می کردن به فعالیت های شما که چطور دارید تیشه به ریشه این صنعت می زنید …

  1. با توجه به افت درآمد های آفتاب ناچاریم با توجه به تعداد زیاد پرسنل و بالا بودن هزینه ها، برای اینکه دخل و خرجمان با هم بخواند به فعالیت های جدید تجاری دست بزنیم، هدفمان هم حذف کسی نبوده بلکه برای مدت محدود برای تبلیغات و آشنایی کاربران فقط هزینه مواد مصرفی از مشتریان اخذ می شود. اگر از نظر شما رقابت تیشه به ریشه زدن است ، خوب در این خصوص ترجیح می دهیم سکوت کنیم
   حق نگهدارتان

 36. حرفهاتون کاملا قبل درکه. سالها پیش وقتی اولین فروشگاه انلاین کشور رو در شرایطی که بیشتر مردم و از جمله روسای دولتی کمترین آشنایی با اینترنت نداشتند ایجاد کردم، تک تک مشکلات به همین نحو مانع کار بود. تا جایی که فروش داخلی را کاملا فراموش و به فروش صادراتی (بدون هیچ مجوز و تسهیلات) کردم. جالب این بود که در سیستم بین المللی میشد حتی بدون پاسپورت یا مالیات یک تجارت کامل انلاین ایجاد کرد و کسی به فکر مانع تراشی نبود. اکنون بعد از ۲۰ سال، ما هنوز در کشور دچار این موانع ابلهانه هستیم و برای کارشناس گمرک حیاتی و کاربردی بودن قطعات را نا امیدانه توضیح دهیم. 🙁

 37. با سلام
  شما یکی از بهترین فروشگاه های کشور بودید و ما با اعتماد کامل از شما خرید می کردیم. ولی متاسفانه مسولین به جای همکاری و حمایت مال اندوزی و .. را در پیش گرفته اند. حرص و طمع بنیان سوز است و قطعا دنیا دار مکافات است. نمی دانم چرا ما میخواهیم خلاف قوانین طبیعت کار کنیم. همه جای دنیا با مهر، صداقت و احترام به همدیگر زندگی خوشی دارند نمی دانم این چه باتلاقی است که گریبانگیر مسولین ما شده است که به جای تلاش و کوشش متوسل به رانت و … شده اند. فقط امیدست به خدا. از زحمات شما نیز قدردانی و سپاس گذاری می شود که تمام تلاشتان را در مسیر توسعه این مملکت انجام داده و می دهید.

 38. جای بسی تاسف است و باید گریست به حال این مرز و بومی که جز نفرت و دزدی و کلاهبرداری هیچ چیز دیگری در مردم وجود ندارد!
  خدا به فریاد درستکاران برسد که با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشتند نه با دلار و ماشین های خارجی که خدا از سر اینها نگذرد و مطمین باشید نخواهد گذشت!

  چه بگوییم که نگفتنش بهتر است…
  باری…

  پیشنهاد عالی دادید از اینکه میخواهید سایتی خارجی راه اندازی کنید به نظرم این یک پیشنهاد عالی هست! سایت های در زمینه الکترونیک به صورت جهانی کم هستند و انهایی هم که هستند قیمت های نجومی دارند!
  به نظر بنده حقیر همین نسخه افتاب رایانه را به صورت سایت دوم جهانی با زبان انگلیسی و همچنین زبان دوم فرانسه و دوییچ راه اندازی کنید و کالاهای سایت را ( کالاهای پرفروش جهانی ) در اختیار جهانیان با قیمتی کمتر از قیمت های سایت های بزرگ قرار دهید. و حتی میتوانید کانال ایجاد کنید بین تولید کننده ( چین ) و خریدار ( هر جای دنیا ) و شما کارمزد خود را دریافت کنید!
  ضمن اینکه غیر از کالاهای سایت میتونید کالاهای مرتبط با ارز های دیجیتال و ابزار های استخراج را هم ( نسخه های اماده ریگ یا آسیک های به روز ) در نسخه خارجی سایت به صورت اختصاصی وارد کنید ( سود و فروش بالای دارید و همیشه خریدار دارد! ضمن اینکه در حال حاظری که دارم این پست رو براتون میذارم اکثر ارز های دیجیتالی به پایینترین حالت خود سقوط کرده و به زودی و تا سال 2019 شاهد رشد چشم گیری و همه گیر شدن این ارز ها در جهان هستیم و روز به روز به استخراج کننده این ارز ها اضافه شده و خریداران این دستگاه ها اضاف می شود! )( فقط پیشنهاد بود این موضوع اخر )

  من احساس میکنم چنین سایتی هم ساخته باشید حال اینکه در حال تکمیل هست یا هنوز شروع به برنامه نویسی و ثبت دامین آن نکردید را نمیدانم اما به محض تکمیل به نظرم با چند تبلیغ گسترده جهانی اعم از تبلیغ در گوگل ادوردز با سرچ انگلیسی – تبلیغ در فیسبوک انگلیسی – و چندین سایت معتبر دیگر که خود استاد هستید و میدانید دقیقا باید چیکار کنید کار را شروع کنید البته با تیم قوی!

  کمکی بود در خدمت شما هستم
  به امید موفقیت های روز افزون افتاب رایانه در سطح جهانی!

 39. جای بسی تاسف است و باید گریست به حال این مرز و بومی که جز نفرت و دزدی و کلاهبرداری هیچ چیز دیگری در مردم وجود ندارد!
  خدا به فریاد درستکاران برسد که با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشتند نه با دلار و ماشین های خارجی که خدا از سر اینها نگذرد و مطمین باشید نخواهدم گذشت!

  چه بگوییم که نگفتنش بهتر است…
  باری…

  پیشنهاد عالی دادید از اینکه میخواهید سایتی خارجی راه اندازی کنید به نظرم این یک پیشنهاد عالی هست! سایت های در زمینه الکترونیک به صورت جهانی کم هستند و انهایی هم که هستند قیمت های نجومی دارند!
  به نظر بنده حقیر همین نسخه افتاب رایانه را به صورت سایت دوم جهانی با زبان انگلیسی و همچنین زبان دوم فرانسه و دوییچ راه اندازی کنید و کالاهای سایت را ( کالاهای پرفروش جهانی ) در اختیار جهانیان با قیمتی کمتر از قیمت های سایت های بزرگ قرار دهید. و حتی میتوانید کانال ایجاد کنید بین تولید کننده ( چین ) و خریدار ( هر جای دنیا ) و شما کارمزد خود را دریافت کنید!
  ضمن اینکه غیر از کالاهای سایت میتونید کالاهای مرتبط با ارز های دیجیتال و ابزار های استخراج را هم ( نسخه های اماده ریگ یا آسیک های به روز ) در نسخه خارجی سایت به صورت اختصاصی وارد کنید ( سود و فروش بالای دارید و همیشه خریدار دارد! ضمن اینکه در حال حاظری که دارم این پشت رو براتون میذارم اکثر ارز های دیجیتالی به پایینترین حالت خود سقوط کرده و به زودی و تا سال 2019 شاهد رشد چشم گیری و همه گیر شدن این ارز ها در جهان هستیم و روز به روز به استخراج کننده این ارز ها اضافه شده و خریداران این دستگاه ها اضاف می شود! ( فقط پیشنهاد بود این موضوع اخر )

  من احساس میکنم چنین سایتی هم ساخته باشید حال اینکه در حال تکمیل هست یا هنوز شروع به برنامه نویسی و ثبت دامین آن نکردید را نمیدانم اما به محض تکمیل به نظرم با چند تبلیغ گسترده جهانی اعم از تبلیغ در گوگل ادوردز با سرچ انگلیسی – تبلیغ در فیسبوک انگلیسی – و چندین سایت معتبر دیگر که خود استاد هستید و میدانید دقیقا باید چیکار کنید!

  به امید موفقیت های روز افزون شما

  1. با سلام
   در صورت تمایل در خصوص راه اندازی سایت انگلیسی لطفا به we @ siqma . com ایمیل بزنید ، خوشحال میشیم از نظرات شما استفاده کنیم

 40. داداش من شما کجای کاری!! اینا یه مشت خاین و وطن فروش هستن و با دشمن دستشون تو یه کاسه هست،وگرنه چرا این همه رانت و دزدی،چرا این همه واردات ماشین و وسایل غیر ضروری،اصلا مذاکره با آمریکا همش یه نقشه بود،خودشون هم خوب میدونستن که از برجام آبی برای ملت ایران گرم نمیشه مگه برای خودشون و بچه ها و دو رو بریاشون،هدفشون فقط نابودی کشور و نظام و ملت بود که انشاءالله بهش نمیرسن.
  به نظر به جای اسم دولت تدبیر و امید، باید بزارن دولت بی تدبیری و یاس و نا امیدی!!!!

 41. بسم تعالی
  باسلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت گروه آفتاب رایانه و تمامی دوستان و همکاران درحوزه توسعه تکنولوژی.
  اینجانب مدیر و صاحب امتیاز گروه KGIT آمادگی خود را به نمایندگی از تمامی همکارانم در KGIT اعلام میکنم و محصولات تولید داخلی KGIT را زودتر از تاریخ توافق به شرح این لیست انحصارا برای مصرف کنندگان و پژوهشگران عزیز ایرانی در دست توزیع قرار میدهم.
  اسپیندل موتورهای AC و DC با رنجهای قدرت 600 w 1kw 1.5kw 2kw 3kw 5kw با سرعت های 15.000rpm تا 28.000rpm

  کنترلر cnc برند KGIT
  ۳ محور و ۶ محور در دو نوع open loop و close loop
  با پشتیبانی نرم افزاری از انواع دستگاه های cnc : rotary-lath-mill-laser-plasma

  درایو استپر موتورهای bipular-unipular با ولتاژها وجریان های مختلف تماس برای توضیحات بیشتر

  فشنگی مخصوص کلت اسپیندل برای کلت های ER8 تا E32 با تکلونوژی بالانسیگ 64.000rpm وآلیاژ فولاد کروم

  محصولات دیگر نیز در KGIT درحال آماده سازی جهت توزیع میباشند
  پاسخگویی و توضیحات بیشتر ازطریق :
  موبایل: ۰۹۳۷۸۵۹۹۶۴۷
  ۰۹۳۷۸۵۹۹۶۴۷:WhatsApp
  MainGameRender@Gmail.com
  KarimanKGIT@Gmail.com

 42. درود بر شما و همه همکارانتون
  چرا به اینجا رسیدیم بماند ولی پایان شب سیه سفید است
  بی کفایتی جای خودشو به دلسوزی و رشد خاهی میده

 43. خدا قوت
  کاری یا حرفی نمیتونم بزنم فقط میتونم همدردی کنم
  اکثر کسانی که با شما و سایت های مشابه شما درگیر هستند نه به سیاست کار دارند و نه به اقتصاد ، هدفشان فقط دانش و پیشرفت و روزی حلال هست و همه ما برای شما دعای خیر می کنیم و امیدوارین مشکلاتتان حل شود .
  یک پیشنهاد هم داشتم براتون و اون هم اینکه برای مبادلات راحت تر ارزی به ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم هم نگاهی بکنید ، شاید هم این کار را انجام داده باشید

  موفق باشید

 44. سلام و عرض ادب
  خداوند به همه شما آفتاب رایانه ها خیر و برکت فراوان بدهد ان شاء الله
  اینجانب از اهداف و رویکرد شما تشکر می کنم و موافق این عملکرد شما هستم
  بنده هم تمایل زیادی برای تولید بعضی ماژول ها دارم
  حتی حاظر هستم شبها و روزهای زیادی نخوابم و قطعه یا کالا و دستگاهی درست بکنم

  بیش از یک سال است دارم تلاش می کنم هر چند کم اما مردم که می توانند کسب و کارهای کوچک داشته باشند و کم هزینه شروع به کار کنند و کسب درآمد کنند
  خدا رو صد هزار بار شکر
  افراد زیادی از جمله حتی خانم های خانه دار مشغول شدند و کمک خرج خانه شدند
  افرادی هم شغل نداشتن حال مشغول شدند

  خداوند خودش شاهد و ناظر اعمال است و اصلا باورم نمی شود
  از جاهایی که گمان نمی کنم رزق و روزی بی اندازه میدهد
  فردی دعایی کرد برایم
  لبخند زدم و پیش خودم گفتم این دعا محال است خداوند اجابت کند
  به ساعتی نگذشت برایم اجابت شده و سجده شکر به جا آوردم

  سواد زیادی ندارم
  مهارت کار سریع دارم
  هر کمکی از بنده بر بیاد حاظر به خدمت هستم و از کمک دریغ نمی کنم
  با تشکر
  عظیم ادیسون

 45. درود
  مطلب رو خوندم, تاسف خوردم, نه برای من و شما, برای اونایی که همیشه موانع رو میذارن و با فرافکنی پشت همون موانع قایم میشن,
  خانه از پایبند ویران است /خواجه در بند نقش ایوان است

 46. به امید اینکه ملت عاقل شوند و بفهمند که با خرید سکه و دلار نتنها پولشان برکتی ندارد بلکه به جیب نااهلان میرود و دستشان در پوست گردو و بفهمند که با سرمایه گذاری در صنعت کشور میتوانند هم سود امروزشان را دریافت کنند و هم تضمین آینده ای برای فرزندانشان…..

  به امید خداییم و عاقلی مرم…..دوران جهل میگذرد

 47. سلام
  میگن مشکلات ما مربوط به دلار ، امریکا و … هست ، پس گمرک به کی ربط داره ؟؟
  این مسولان با عرضه تو هرکاری وارد میشند ، خراب میکنند ، یا عمداً ، یا … غیر عمد !!!
  الانم که سیاست جدید ارزی رو اجرا کردند ، بنظرم خیلی کمک میکنه و میکرد ، اما مطمئنِّ مطمئنم ،، حتماً حتماً خراب کاری خواهند کرد ، حالا یاعمداً تاکید میکنم عمداً یا شایدم غیر عمد!!!
  پس افتاب رایانه ای های عزیز لطفا امیدوارانه کار کنید و یاد بگیرید که بعد از هر سختی گشایشی ست متناسب با همان سختی ، بنابراین چه گشایشی حاصل بشه -عظمتش رو فقط خدا میدونه-.
  پس خودتونو آماده آماده آماده کنید شما فرزندان حکما و عقلا و … هستید ، علم و تکنولوژِی منتظر شماست .

 48. البته که نباید ناامید شد اما تناقض اینجاس که با این رویه ی اهالی سیاست زیاد هم نباید به آینده امیدوار باشیم (در واقع اصلا نباید امیدوار باشیم). کالاهای الکترونیک که ابزار پژوهشن تبدیل شدن به کالاهای لوکس. و این تازه اول ماجراست…

 49. واقعا جای افسوس داره وبیکفایتی مسئولین بیسواد . درکت میکنم افتاب رایانه. حیف روز های خوب و کسب روزی حلال …. حیف

 50. سلام و خسته نباشید
  ممنون از تلاش و اطلاع رسانی عالی .
  با بحث تولید خیلی موافقم و معتقدم باید خیلی زودتر اینها اتفاق میافتاد .
  چون خیلی از قطعات و ماژولها را راحت میشه تولید کرد.
  به امید اتفاقات خوب

 51. با سلام و احترام. باید گفت آفرین به این دیدگاه صحیحی که نشان می‌دهد کاملا مشکل را دیده اید و راهکارهای بسیار عالی برای حل مشکل دیده اید باید بگویم 120 درصد با این مقاله موافق هستم.
  یک پیشنهاد ویژه دارم درگاهی برای معرفی کالاهایی که قابلیت صادرات دارند را در سایتتان طراحی کنید خصوصا کالاهایی که در حوزه الکترونیک هستند. و روال این درگاه بدین گونه باشد که در صورت دیدن هرگونه نقطه ضعفی برای کالایی که جهت صادرات معرفی می‌گردد. ایرادات آن را به سازنده بگویید تا انشالله ما تولید کنندگان داخلی بتوانیم خودمان را برای صادرات به دنیا آماده کنیم و استاندارد های بین المللی را یاد بگیریم

 52. خدا کمکتون کنه فقط اینو میتونم بگم چون با خدا هستید واستون دعا میکنیم خدا نگهدارتون هست مطمئن باشید .

 53. سلام به همه عزیزانی که هنوز دغدغه اعتلای ایران و روزی حلال رو دارند.
  متنی پر از ناامیدی و امید رو خواندم ، متنی که هر روز بصورت زنده در هر کجای شهر و هر قسمت از زندگی میبینیم ، از نوسانات بی معنی ارزی و بی کفایتی دولت تا بی انصافی های برخی به ظاهر هموطنان با افزایش قیمت های 20 برابری به خاطر کمبود قطعات! واقعا برای ایران با دولتی بدون برنامه ، برای این عده ای که امروز خود رو با خراب کردن فردای دیگران میخوان آباد کنن متاسفم .

  همینجا اعلام میکنم ، برای حمایت از بنیه علمی کشورم ، حمایت از هموطن نوآور ، محقق و نسل آینده ای که هنوز دنبال روزی حلال هستند باید طراحی ، تولید و اعتماد به برکت خدا دستور ما باشه و مجموعه ما به عنوان عضو کوچکی از جامعه الکترونیک ایران ، باعث افتخارش خواهد بود تا با وجود همه کاستی ها و مشکلات ، بخشی از گروه تحقیق و توسعه آفتاب رایانه باشد تا بتوانیم گامی برای تولید و تامین کمبود های جامعه علمی ایران برداریم.

  محمد علی نکوئی
  تسلا الکترونیک
  051-38214045

 54. سلام.
  واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.
  همین که به فکر حلال و حرامی هستین باعث افتخارمه که ازتون خرید میکنم.
  همیشه برام سوال بود چرا قیمتاتون از بقیه شرکتا کمتره که الان دلیلشو فهمیدم.
  این متن هم روشنگری بود هم درد دل هم آگاه سازی. ولی بیشتر یک مقاله اقتصادی مهم بود.
  امیدوارم همیشه موفق باشین.

 55. سلام
  بنده هاشمی هستم مدیر گروه صنعتی لدا
  ما تولیدکننده ی سیستم های کنترل از راه دور هستیم
  سیستم های کنترل و هوشمندسازی از طریق پیامک و ریموت و اینترنت
  قبلامدتی با مجموعه ی شما جهت فروش محصولات همکاری داشتم و در حال حاضر هم دو از حدود 15 محصولم داخل سایتتون هست ولی به دلیلی که در ادامه عرض خواهم کرد ، دیگه ادامه ندادم

  شما جنس رو بصورت کاملا نقدی از تولیدکنده ی چینی خرید میکنید در بهترین حالت در صورتی که هوایی خرید کنید یک ماه طول میکشه برسه بدستتون -البته عرض کردم در بهترین حالت
  اگه دریایی باشه 3 الی 4 ماه و الانم که دیگه با وضعیتی که پیش اومده مدت نامعلومی طول میکشه
  این جنس نه پشتیبانی تلفنی و یا حضوری داره و نه عمدتا گارانتی
  ولی جنس رو از من که یک تولیدکننده ی ایرانی هستین به این سبک نمیخرین با اینکه ما
  پشتیبانی تلفنی و حضوری و گارانتی تعویض داریم
  و حتی حاضریم پول رو بعدا از اینکه جنس رسید دستتون دریافت کنیم
  شما به این سبک کار میکنید که باید تا دونه ی آخر اون جنس فروخته بشه و بعد از یک هفته تسویه کنید

  این رویه بعلت تورم زیاد بازار ایران و گرون شدن ساعتی مواد اولیه ضربه ی بزرگی به تولیدکننده میزنه و امکان همکاری با شما رو از بین میبره
  مطمئنا اگه همون مدلی که از تولیدکننده ی چینی خرید مکینید با ایرانی هم عمل میکردین ، تولید کننده ی ایرانی هم روز به روز قوی تر میشد و وابستگی به چین و واردات هم کمتر میشد

  ارادتمند شما – مهدی هاشمی LODA
  @LODA_IR

 56. با سلام آفتاب رایانه عزیز،امیدوارم همیشه آفتابتون بالای سرمون باشه.جز سکوت وصبر کاری از دستمون بر نمیاد.انشااله مسئولین سر عقل بیان و فکر چاره باشند

 57. انصاف بازاری
  چرا اخلاق و انصاف در بازار کمرنگ شده است؟

  سال 60 دیپلم گرفتم و شوق دانشگاه را داشتم اما انقلاب فرهنگی باعث توقف فعالیت دانشگاه‌ها شد.برخی دوستان توصیه کردند تا دانشگاه‌ها دوباره آغاز به کار کنند، بهتر است به کاری مشغول شوی. اولین جایی که به ذهنم ‌رسید حجره مرحوم پدرم بود اما راستش ترجیح دادم کاری مستقل از ایشان دست و پا کنم.
  پدرم ساختمان چند طبقه‌ای در میدان ژاندارمری کرمان داشتند كه قبل از تولد من ساخته بودند. من و برادرم به ذهنمان رسید با برداشتن برخی دیوارها و ایجاد چند تغییر می‌توان آنجا را به یك فضای تجاری خوب تبدیل كرداز پدر اجازه گرفتیم و چند مغازه احداث کردیم. وقتی مغازه‌ها آماده شد تصمیم گرفتیم دو مغازه را به فروش وسایل کودک اختصاص دهیم. آن روزها به گمانم چنین فروشگاهی در کرمان دایر نبود و پیش خودمان گفتیم احتمال موفقیت این کار زیاد است.
  پیش مرحوم پدرم رفتیم تا اجازه بگیریم. پذیرفتند اما گفتند مغازه را به شرطی می‌دهم که کرایه‌اش را بپردازید. راستش متعجب شدیم و اعتراض کردیم.
  گفتند؛ هر چیزی حساب و کتاب خودش را دارد،درست نیست مغازه را رایگان در اختیارتان بگذارم و سهمی به خواهر و برادرانتان ندهم. می‌دانستیم چانه زنی بی‌فایده است و این جزو اصول ایشان است و از تصمیم خود منصرف نمی‌شوند.پرسیدم چقدر باید اجاره بدهیم؟ گفتند: بابت دو باب مغازه باید دو هزار تومان در ماه بپردازید. پذیرفتیم و شروع به کار کردیم.
  یک ساعت فروشی و مدتی بعد فروشگاه لوازم خانگی و بعدها فروشگاه شیشه و کریستال هم کنار مغازه ما شروع به کار کردند.
  کم کم کاسبی‌مان رونق گرفت اما کسب و کار ساعت فروش خوب نمی‌چرخید.
  یک روز پدرم و ساعت فروش را مشغول صحبت دیدم. پدرم که رفتند،ساعت فروش خوشحال و خندان آمد و شروع کرد به تعریف و تمجید از پدرم. گفت: برای پدرت توضیح دادم که شرایطم سخت است و احتمالا ناچار شوم مغازه را تعطیل کنم.پدرت گفتند؛ لازم نیست این کار را بکنی، چندماهی کم تر کرایه بده تا وضعت بهتر شود.
  ته دلم زرنگی‌اش را تحسین کردم و دوباره یاد سخت گیری پدرم افتادم.انتظار داشتم از من اجاره نگیرند تا کمی شرایطم بهتر شود.
  چند روزی گذشت تا این که پدرم را دیدم.گفتم؛ شنیدم اجاره مغازه همسایه را کم کرده‌اید.چه می شود اگر اجاره من را هم کم کنید؟
  گفتند نه، اجاره شما همان دو هزار تومان است.
  گفتم چه دلیلی دارد؟ مگر من پسر شما نیستم؟ چرا اجاره ساعت فروش را کم کردید اما حاضر نیستید اجاره من را کم کنید؟
  به صراحت گفتند؛ اگر نمی‌خواهی و به دردت نمی‌خورد مغازه را خالی کن، برایش مشتری دارم. گفتم؛ اگر با این قیمت‌ها اجاره می‌کنند چرا از ساعت فروش این مبلغ را نمی‌گیرید؟ گفتند؛ اگر اینقدر ناراحتی که داری علیه همسایه ات صحبت می‌کنی، بنشین تا برایت توضیح دهم.
  دقیقا به خاطر دارم ؛ آن شب برای این‌که بگویند در بازار، همسایه باید هوای همسایه‌اش را داشته باشد، خاطره‌ای از مادرم تعریف کردند.
  گفتند؛قدیم‌ها در راسته بازار، دو حجره روبروی هم بودند که هردو پارچه می‌فروختند. معروف بود که این دو، مشتریان خود را به همدیگر تعارف می‌کنند. یعنی اگر یکی از آنها می‎دید همچراغی‌اش فروش کمتری داشته،مشتریانش را به سمت او می‌فرستاد. یک بار مادرتان برای خرید پارچه به یکی از این دو پارچه فروش مراجعه می‌کند،پارچه‌ای را انتخاب کرده و از فروشنده می‌خواهند چند متر قیچی کند. بزاز که می‌داند همچراغی‌اش امروز کمتر مشتری داشته،مادرتان را به حجره او می‌فرستند. مادرتان می‌گویند شما که از همین پارچه دارید چرا باید از مغازه روبه‌رو بگیرم؟ مرد بزاز می‌گوید؛ حقیقت این است که همچراغم از صبح تا الان فروش کمی داشته اما من به قدر روزی‌ام فروخته‌ام. به این ترتب مادرتان به حجره رو به رو مراجعه می‌‍‌کند و از او پارچه می‌خرد.
  آن روز مرحوم پدرم من را به این دلیل که به همچراغم حسادت کردم، شماتت کردند. خواستند بگویند رعایت همچراغی و هم صنفی و از همه مهم‌تر منصفانه عمل کردن در بازار یک اصل خدشه ناپذیر است.اینها نشانه این است که بازاریان قدیم خیلی به اخلاق کسب وکار پایبند بودند.
  اعتقاد داشتند باید هوای همچراغ و همکار را داشت و باید دسته‌جمعی پیشرفت کرد. اعتقاد جدی داشتند که بازاری که در آن اخلاق و انصاف رعایت شود، با خیر و برکت‌تر است. این روزها حتما این جمله را زیاد شنیده‌اید که می‌گویند؛ پول‌ها خیر و برکت ندارد. قطعا اگر این جمله را به یک بازاری قدیمی مثل پدرم بگویید، خواهد گفت؛ بی‌برکتی پول، نتیجه پشت کردن بازاری به اخلاق و انصاف است.

  📚 برگرفته از متن نوشته شده توسط محسن جلال پور

 58. باتشکر فراوان از تیم افتاب رایانه بخاطر حرف های گفته ونا گفتیشان کاش کشور مسٔولانی چون شما داشت…..

 59. در مورد متن بالا به شما عرض کنم که خیلی عالی بود ولی ای کاش مایک کشور اروپایی بودیم که در زمینه الکترونیک تهیه لوازم و…هیچ مشکلی از نظر قیمت نداشتیم ای کاش.
  فروشگاه افتاب رایانه در این مدت بهترین بوده وبه نظرمن بهترین هم باقی خواهد ماند به امید روز های خوب..

 60. با سلام
  مطلب تاثیر گذاری است ولی من معتقدم بخشهایی از آن نیاز به اصلاح است.
  در کل مشکل کشور ما در چند سطح قابل دسته بندی است.
  خیلی از مشکلات به زیرساخت های فرهنگی و ایدولوژیک جامعه ایران باز میگردد. جالب اینجاست که هیچ زمانیه ای تا این حد حاکمان ما برخواسته از متن مردم نبوده اند و با آنچه در مورد زیر ساخت تفکری جامعه ایران برشمردم میتوان نتیجه گرفت نابسامانی اداره ایران ریشه در پس زمینه فکری و فرهنگی جامعه ایران دارد و این فرهنگ نادرست روز بروز در حال خراب تر شدن است متاسفانه ما امروز چه در بدنه ملت و چه در بدنه سیستم شاهد هوچیگری و خودخواهی و فرد گرایی هستیم که در هر دو قشر از یک جنس هست ولی با اثرات متفاوت . ما در یک نقطه حساس تاریخی قرار داریم و اگر دچار اشتباه دسته جمعی شویم در آینده فقط نامی از تمدن ایران زمین در کتب باقی خواهد ماند چرا که قدرتهای غربی سالهاست به این نتیجه رسیده اند که وجود کشورهای با جغرافیای پهناور در خاور میانه برایشان دردسر ساز است و برنامه ریزی بلند مدتشان تقسیم این کشورهاست و پروژه تجزیه ایران بطور جدی از سوی این قدرتها دنبال میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *logo-samandehi