به نام خدا

با عرض سلام خدمت همه کاربران گرامی و رئیس جمهور جدید ایران !

با اینکه قائدتا کار علمی نباید به سیاست و انتخابات ربطی داشته باشد اما ما ایرانی ها زندگی و سرنوشتمان طوری با سیاست گره خورده است که حتی مرغ هایمان هم متاثر از فضای سیاسی هستند چه بر سد به تجارت ، اقتصاد و تحقیقات و پژوهش!

می گویید نه؟ خوب لطفا یک بار صحبت های اخیر کاندیداهای محترم ریاست جمهوری را مرور کنید و ببینید در مجموع چند بار از واژه “مرغ” در صحبت هایشان استفاده کردند! البته کشیده شدن پای مرغ ها به آفتاب رایانه از سر حسادت و یا کمبود توجه به پژوهشگران نیست، اصولا محققین و پژوهشگران این مملکت متواضع تر و سر به زیرتر از آن هستند که بخواهند به بقیه و علی الخصوص مرغ ها حسادت کنند اما دغدغه های گفته و ناگفته ای وجود دارد که آقای رییس جمهور باید حداقل ذیل دغدغه های مربوط به مرغ یادداشت بفرمایند.

با عنایت به اینکه آفتاب دولت دوازدهم به لب بام رسیده است و کلید مملکت را تحویل نفر بعد می دهند ( الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الْحَمْدُ لِلَّهِ حَمْداً کَثِیراً طَیِّباً مُبَارَکاً فِیهِ)  سعیمان بر آن است تا به عنوان یک “پژوهشگر” و  یک “فعال اقتصادی” چند نکته را یادآور شویم به امید آنکه به گوش شما رییس جمهور جدید ایران برسد، ان شاء الله.

1- آقای رئیس جمهور، لطفاً به روتین ها افتخار نکنید. کارنامه اعمالتان را با ثبت امورات روزمره مملکت پر نکنید، فقط یک لحظه به این فکر کنید که این مملکت با میلیون ها کارمند و خدم و حشم بدون وجود شما هم یکسری از کارها را خود به خود انجام می دهد پس وقتتان را صرف قیچی کردن روبان این کارخانه و آن جاده نکنید. ما شما را با تعداد غیر ممکن هایی که ممکن می کنید قضاوت می کنیم، ما شما را بر اساس سختی بحران هایی که از سر مملکت می گذرانید محک می زنیم. شاید تعدادمان هنوز اندک باشد اما روز به روز به مردمی که بینششان را با آگاهی شکل داده اند افزوده می شود، مهم نیست که مخاطب بی بی سی هستند یا پای اخبار صدا و سیما می نشینند، اما به آن حد از درک و فهم رسیده اند که بتوانند یک بینش مستقل داشته باشند و فارغ از تبلیغات رنگارنگ رسانه های مختلف بصیرتشان را حفظ کنند. خوشبختانه دوره شما مصادف شده است با عصری که این بینش های مستقل در حال جوانه زدن و قد کشیدن هستند پس مبادا به سرتان بزند که برای این مردم فیلم بازی کنید یا اینکه بخواهید مثل بعضی ها فیلمشان کنید! مشکلات این مملکت عمیق تر از آن است که با فرمول ها و دستورالعمل های رایج حل شود پس اگر به معجزه اعتقاد ندارید لطفا قبل از اینکه رای و وقت مردم را تلف کنید میدان را خالی کنید! رضایت الهی را در نظر داشته باشید، به یاد داشته باشید به عنوان یک رییس جمهور هیچگاه همه مردم از شما راضی نخواهند شد پس به جای رضایت همه مردم، رضایت الهی را ملاک عمل قرار دهید. حتی اگر در پایان دوره ریاستتان اکثریت مردم از شما راضی نباشند در نهایت نتایج زحمات شما و دستاوردهایتان برای آیندگان آشکار و در تاریخ ثبت خواهد شد.

 

2- آقای رئیس جمهور، کم لطفی شورای نگهبان در حق جوانان این مملکت و نادیده گرفتن سخنان مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل “دولت جوان” را فراموش نمی کنیم( شرط سنی 40 تا 70 سال برای ریاست جمهوری)، اگر شما هم بخواهید حق جوانان را برای تاثیر گذاری در اموراتشان سلب کنید ظلمی بزرگ و غیر قابل بخشش خواهد بود. با اینکه مقام معظم رهبری تصریح نموده اند منظورشان از دولت جوان، صرفا سن افراد نبوده است اما اینکه بخواهید افراد را صرفا به دلیل تاریخ تولدشان فاقد صلاحیت بدانید و حتی اندک فرصت مشارکت در امور را از آن ها سلب نمایید ننگی است پاک ناشدنی!

 

3- آقای رئیس جمهور، اهداف و برنامه هایتان را فراتر از نیازهای امروز و فردای کشور تعیین و تبیین نمایید، با اینکه معیشت مردم مهم است، اما اگر بخواهید صرفا بر روی مرغ و تخم مرغ ، شکر و شیر و ماست و خوراک دام و … تمرکز کنید بعید است دستاوردی بهتر از دولت های قبلی داشته باشید و در پایان این 4 سال و یا حتی اگر خوش شانس باشید بعد از پایان دوره هشت ساله ریاستتان شاید حتی مرغ ها هم از شما راضی نباشند!

بلند پروازی کمترین توقعی است که از شما داریم، اگر کشورهای غربی موسساتی مثل ناسا یا سرن  دارند باور کنید روسای جمهورشان واقعا به نیت زندگی روی مریخ ، تسخیر کهکشان ها، کشف ذرات ناشناخته و … ملیاردها دلار پول بی زبان را در این موسسات سرمایه گذاری نکرده اند، همین اهداف بلندپروازانه و اکتشافات عجیب و غریبشان هست که امروز ضامن معیشت مردمشان شده است. بهترین نخبه های علمی را از سراسر جهان با اهداف بزرگ و جذاب جمع می کنند، اصلا هم مهم نیست که آیا پایشان به مریخ می رسد یا خیر ، آیا تعداد ستاره هایی که شمارش کرده اند درست است یا نه ، اصلا مهم نیست فلان ذره را که کشف کرده اند واقعا همانی است که باید باشد یا خیر! آنچه مهم است این است که برای رسیدن به یک هدف کلان و رویایی، صدها یا هزاران آزمایش و تحقیق خرد لازم است و لابه لای این تحقیقات و پژوهش ها چرخ هزاران کارخانه صنعتی در حوزه های مختلف به گردش در می آید، ارتش هایشان به جدیدترین سلاح های روز مجهز می شود، امکانات و ابزارهای نهادهای امنیتی و اطلاعاتیشان به روز می شود، دانشگاهایشان رونق می گیرد و اقتصادشان پویا می شود، نیازهای روزمره مردم و کشورشان هم رفع و رجوع می شود و در نهایت به قدرتی دست پیدا می کنند که می توانند ما را “تحریم” کنند. 

 

4- آقای رئیس جمهور، شاید خیلی از مسئولین و مدیران ایرانی توصیه ها  و سخنان مقام معظم رهبری را جدی نگیرند اما مسئولین و رؤسای کشورهای غربی برخلاف سخنان فریبنده و اعمال ریاکارانه شان حرف های مقام معظم رهبری را جدی می گیرند حتی اگر بگوییم به ایشان و حرف هایی که می زنند اعتماد دارند بیراه نگفته ایم. صرفا به عنوان یک سوال از خودتان بپرسید که اگر آمریکایی ها به فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرام بودن ساخت و استفاده از بمب اتمی اعتماد داشته باشند چرا و به چه دلیل باید بعد از سال ها دشمنی، تحریم ها علیه ایران را لغو کنند و موجبات پیشرفت مملکت و بهبود اقتصاد ما را فراهم نمایند؟ نمی گوییم نسبت به همه چیز و همه کس بدبین باشید اما امیدواریم برخلاف بقیه، هوشیاری را جایگزین حماقت نمایید. اگر تلاشتان روی نرمال کردن تحریم ها و شرایط ناشی از تحریم متمرکز باشد قطعا برداشته شدن تحریم ها نه تنها دستاورد های شما را در خصوص بی اثر کردن تحریم ها کمرنگ نمی کند؛ بلکه در آن شرایط موفقیت شما را نیز چند برابر خواهد نمود.

 

5- آقای رئیس جمهور، همانطور که در نکته سوم هم گفته شد، تحقیقات و پژوهش را جدی بگیرید، بدون پژوهشگران متعهد و توانمند چرخ تولید همیشه لنگ خواهد بود!  با فرض حل همه مشکلات و معضلات فعلی تولید کنندگان، تولید بدون پشتوانه تحقیق و پژوهش پایدار نخواهد بود ، برای تحقق جهش تولید یا حتی حمایت از تولید باید تولید پژوهش محور را مد نظر قرار دهید حتی اگر قرار باشد روال چینی ها را در خصوص کپی کردن محصولات خارجی پیش بگیریم باز هم برای مهندسی معکوس نیازمند محققین و پژوهشگران توانمند هستیم. یکی از بزرگترین نیازمندی های بخش تولید و صنعت ، استفاده از ماشین های پیشرفته مورد نیاز خطوط تولید است، چنانچه ساخت ، تعمیرات و نگهداری این ماشین ها در داخل کشور انجام شود توانسته اید به موفقیتی بزرگ دست یابید در غیر اینصورت تولید وارداتی و  یا وابسته شاید بخشی از نیاز های کشور را حل کند اما هیچگاه نمی تواند در بازار رقابت با محصولات مشابه خارجی موفق عمل کند!

با توجه به اینکه پژوهش در وزارت علوم بیشتر موضوعی در حد سرگرمی است پیشنهاد می کنیم تاسیس وزارت پژوهش را در دستورکار خود قراردهید. برخلاف ساز و کار وزارت علوم که در نهایت معلومات افراد را در یک مدرک دانشگاهی [ که گاهی اوقات اعتبار آن از ارزش کاغذ آن نیز کمتر می باشد ] خلاصه می کنند، در وزارت پژوهش شاخص های ارزیابی را معطوف به نتیجه تحقیقات نمایید.

وزارت آموزش و پرورش هم نیاز به خانه تکانی جدی دارد، قبل از شیوع کرونا مسئولیت های پرورشی این وزارت خانه چندان جدی گرفته نمی شد که همان مقدار اندک هم بعد شیوع کرونا و با آنلاین شدن آموزش ها به فراموشی سپرده شده است. یادتان باشد وقتی صحبت از پرورش می شود اذهان کنجکاو  و پرسشگر میل بیشتری به رشد و کمال و کشف حقیقت دارند.

 

6- آقای رئیس جمهور، شاید در آینده ای نه چندان دور، باقی مانده ارتباطات سنتی بین دولت ها و مردم نیز توسط نرم افزارها و سامانه های الکترونیکی انجام شود، وقتی قرار است نرم افزارها بر مردم حکمرانی کنند و یا حداقل وسیله ای برای حکمرانی باشند، توصیه می کنیم حتما حکمرانیتان بر نرم افزار ها را نیز تثبیت نموده و وقتی را برای یادگرفتن برنامه نویسی صرف کنید، حتی بهترین مشاورین شما هم نمی توانند از چیزی که آن را از پایه و اساس نمی فهمید، درک درستی ارایه کنند. آشنا شدن شما با مفاهیم برنامه نویسی و سیستم های اطلاعاتی علاوه بر اینکه به شما درک بهتری از آینده ارتباطات بشری می دهد به شما در خصوص تحلیل دقیق تر شرایط، شبیه سازی، ساده سازی فرآیندهای تصمیم گیری و در نهایت مدیریت بهتر نیز کمک می نماید، شاید اگر آقای رئیس جمهوری سابق، یک نرم افزار ساده را شخصا از ابتدا تا انتها تهیه کرده بود بود می دانست که تغییر در ساختار یک نرم افزار کوچک آنقدرها هم ساده نیست چه برسد به اینکه بشود صرفا با دستور و بخشنامه های گاه و بی گاه ساختار اقتصادی یک کشور را بدون در نظر گرفتن تاثیرات آن بر سایر اجزا و یا حتی سایر ساختار ها یک شبه تغییر داد.

 

7- آقای رئیس جمهور،  حداقل چند ساعتی از وقتتان را صرف تمرین عذرخواهی و توبه نمایید، حتی اگر خودتان را نابغه بدانید باز هم نمی توانید ادعا کنید که خدای ناکرده معصوم پانزدهم هستید! به هر حال ممکن است خطا یا اشتباهی از شما سر بزند، به جای آنکه به فکر لکنت زبان تشکر دیگران باشید، لکنت زبان عذرخواهی خود را از همین حالا با تهذیب نفس برطرف کنید که مبادا در صورتی که دچار خطا شدید مجبور شوید به جای عذرخواهی، با وقاحت تمام و با لب خندان، عذر بدتر از گناه برای ملت بیاورید!

 

برایتان آروزی موفقیت می کنیم، امید است به فضل الهی بتوانید کشور را در مسیر درست مدیریت نموده و عزت و سربلندی ایران عزیزمان را دوچندان کنید.

 

با تشکر

25 نظر برای “آقای رئیس جمهور!”

 1. با سلام
  آقاي همتي که بعنوان يک روکشي هستید از شما و کابینه دولت قبل سوال داریم:
  -گفتید وسايل پيشرفته وارد مي کنيم.راستي مي خواهيد رايگان بدهيد يا با دلار 4200 جهانگيري بياريد و با دلار 30 هزار به ملت بفروشيد”؟شما حتي به شارژ هزار توماني تلفن فقير هم ماليات بستيد.
  -آیا تاکنون مثل مردم براي خريد گوشت رفتيد تو صف يا اينکه به سه سوت نوکرتان را فرستاده ايد؟ با اين خرابي که دولت روحانی پيش آورد تعداد تولید کنندگان داخل نصف شده.یعنی بیکاری و گرانی.
  -در این هشت سالی که گذشت چه تحقیق و پیشرفت و تکنولوژی ارائه کردید؟ آی دولت یازدهم بايد تا آخر عمر سرتان پايين باشد و خفقان بگيريد.
  -سخن از اينترنت پر سرعت زديد، اما چرا خودتان را به بي خيالي زديد که قيمت گوشي و تبلت و کامپيوتر از صدقه سر شما سر به فلک گذاشته؟ بجای تکنولوژی تولید متاسفانه گراني پر سرعت آورديد.
  -وعده شما روکشی ها درآمد نياورد. بله در آمد زماني مي آيد که کار و تلاش همراه با پیشرفت تکنولوژی باشد. چرا دولت شما هر چوبي لاي چزخ کارها و کارخونه ها و محققان و زحمت کشان گذاشت؟
  -چرا شما آنطرفي غش می کنيد؟ اما ما اميدوار هستيم که مي توانيم هر روز بهتر از قبل باشيم چون انسانيت به اميد زنده است. چون دست شما ها رو شده .
  -جاي سوال است چرا در دولت شما به اين همه فروشنده مواد مخدر در بهترين مکانهاي شهر پروانه کسب داده شده و مغازه زدن آن هم با خط درشت دخانيات؟ آقاي همتي دولت شما پول ما رو هدر داد حالا سلامت ما و سواد و پیشرفت مارا نشانه کرديد. از ما خجالت بکشيد. کابينه دولت قبل که آويزان آمريکا بود و قدرت سانتریفیوژ ما را زير خاک برد.
  -چرا زن و بچه و دختر و پسر خانواده صبح تا شب در بيرون و در فضاي مجازي براي داشتن درآمد حلال به در و ديوار مي زنند اما تمام مخارج زندگي تامين نميشود؟ نخير متوجه نشدید چون هميشه پشت ميز و کولر و بخاري در باغ وکاخ نياوران خوش بوديد و جا خشک کرده بوديد.
  -گراني بنزين را فراموش نکرديم که صبح روز بعدش مدعي شديد تازه از خواب پاشديد و خبر نداريد پس مسئوليت را رهبري بر عهده گرفت.اما آقاي زاکاني حقيقت را گفت و برگه درخواست گراني بنزين که با امضائ شما دروغ گوهابود را به مردم نشان داد. چرا؟
  -البته ما خواهانيم اگر کسي با زبان بازي به 85 ميليون نفر دروغ گويد مجرم شناخته شود. مگر دولت فريدون دلار 4200 را وعده نداد. پس روزي که دلار را به 30 هزار رسانديد بايد شماها اعدام مي شديد. حيف. شما دولتهاي قبل متاسفانه معرفت و احترام ملت را کم رنگ کردید.
  -حتي از ظريف کلي تعريف کرديد. چرا؟ ظريف که حتي عرضه نگه داري يک فايل صوتي شخصي خود را نداشت. کسي که فايل صوتي خود را لو مي دهد چطور مي خواهد اسرار مملکت و افکار ما را لو ندهد. بگوييد چرا در دولت شما بايد دوستان شما حقوق 80 ميليوني داشته باشند. مگر شماها چه کاري بيشتر از ما مردم انجام مي دهيد.؟
  -رييس بانک مرکزي شديد تا به مردم خدمت کنيد و نوکر و خادم مردم باشيد اما شما خود را از مردم بالاتر ميبينيد خيلي بالاتر. چرا؟
  -متاسفانه وقتي خر روحاني از پل گذشت متاسفانه وظيفه اي که نسبت به مردم داشت را فراموش کرد. البته خاطرمان هست که دولت قبل چقدر خوش زبان بود و براي انوع مشکلات زبان به دهان مي چرخاند. اون موقع گفتيد کاري مي کنيد هم چرخ مردم بچرخه هم چرخ قدرت هسته اي ما. اما گند زديد به همه چيز. چرا؟
  -راستي جناب آقاي همتي صحبت کردن و تبليغ کردن شما همانند روزهاي اول انتخابات روحاني است بنظر مي رسد مشاور شما هم حسين دهباشي يا حسام الدين آشنا باشد. همان مشاوري که چرب زباني را به روحاني آموزش داد. همان کسي که سر ما را شيره ماليد. پس چرا؟

  بله من از مردم هستم و ديدم دولت شما چه کرد. دولتي که حتي به شهيد قاسم سليماني بي وفايي کرد. نازنين سرداري که بدون هيچ بهانه اي پشت ما بود حتي پشت شماها هم بود.
  بله درست گفت آفتاب ما رییس جمهوری می خواهیم که این مشکلات دیده شده را نداشته باشد. ما جوان ها و نوجوانها به همراه ميانسالها و پيرها دولت مردي انتخاب ميکنيم تا محکم جلوي فساد و رانت بازي را بگيرد. تا محکم از حق و توانايي و پیشرفت ما دفاع کند. دولت مردي که اجازه دزدي و دلالي را به شما ها نده. دولتی که باعث سربلندی روزافزون باشد. چون خواستن توانستن است

  .

 2. […] اینکه بعد از پایان دوره هر رییس جمهور بگویند همه مشکلات زیر سر رییس جمهور است و جالب تر اینکه محاکمه هم نمیشوند نوعی آدرس دهی غلط است.
  یه مورد دیگه که اعتقادات هر کسی کاملا شخصی می باشد و نباید ملاک اعتبار یا صلاحیت آن فرد باشد .

  1. سلام.
   بله جای سوال است. شاید با یک جمله “نتونستم” از زیر کار فرار میکنه. اطلاع دارید که دادگاه تنها مدرک معتبر را قبول می کند.
   بله اعتقادات شخصی است. هر کسی در کنار خانوادش می تواند هر فکری داشته باشد. اما کسی در مقام رییس جمهور وظیفه اداره مملکت را دارد و داستانش فرق می کند.

 3. کاش یکی پیدا بشه این بازار بی سر و سامان رو درست کنه. قطعه‌ی ده دلاری چرا باید نهصد هزارتومن باشه.

 4. با سلام
  لطفا تاریخ کامنت ها رو به تاریخ زیبای شمسی برگردونید،تاریخی که با سرسبزی و شادابی و بهار آغاز میشود
  بگذارید دنیا به دنبال تاریخ و تمدن ما باشد
  تغییر را از خودمان شروع کنیم…
  به امید ایرانی قوی و مقتدر در قله های تکنولوژی و دانش…

 5. منی که هفته 1 بار یا ماهی 2 بار از افتاب رایانه خرید می کردم و کلی اطلاعات و اموزش های مختلف میدیدم و یاد میگرفتم به جایی رسیدم که 6 ماه یک بار به زور اونم با هزار ناراحتی خرید میکنم . بعد در هنگام استفاده از قطعات استراب خراب شدنشون رو دارم که اگه این طوربشه چه کار کنم چه نکنم. طوری شده که پول در حسابم ندارم نمی دانم تا کی میشه ادامه داد روزی اردینو میخردیم 10 تومن الا شده 80 تومن روزی اتینی 8 را میخریدم 5 تومن الان شده 50 تومن گوشت که نمی خوریم مرغ که نمیخوریم 4 سال هست چون گیاه خوار شده ام . . با تمام پس انداز زندگیم در 22 سال زدگیم یک لبتاب خردیم چرا در مملکت دیگر جوانی با یک سال کار می تواند یک لبتاب بخرد اما حتی نمی توانیم کرایه خانه مان را دهیم . یا تفریح کنیم ؟ چرا ؟

  1. توی اون کشور ها هواسشون هست به کی رای بدن گول بعضی سلب هارو نمیخورند. توی اون کشور ها سخت ترین تحریم بشریت اعمال نشده روشون

 6. سام و علیکم !
  عزیزان این ایم نفتی آبادونی خودش بهترین نشانه آزمون الهیست هاهاها
  دراین ایام کسیکه علایم زمانه را میشناسد … گله & شکایت یا اعتراض نمیکند بلکه اختراع و ابتکاری جدید هاهاها
  ملت ما از دیروز و پریروز مشکلات مالی یا تحریمی ندارد ….
  فردوسی راجع به آن هزارسال پیش سرودی سرایید:
  هر آنچه خود داشت….. زبیگانه تمنا میکرد هاهاها
  اجداد من خرسوار وقاطر سوتر بودن … از 90-120 سال پیش تاکنون … ابتدا طبق حکمت و نقشه الهی در اوان قرن 20 م میلادی مسیحی قطارسوار و با مهاجرت اشان از روستا بشهرهای تازه جوان
  ( درامتداد خط راه آهن شمال بجنوب ایران ) درشکه سوار شدن… و از 50-60 سال پیش هم ماشین سوار گشتن. هاهاها شکر خدا
  بزودی پهپاد سوار میشیم…
  غم دنیا چرته … غصه چیزای چرت را نخوری – د وگرنه بار خودتان را در حضور خدای خالق مهربانمان سنگینترش میسازی – د هاهاها
  شادوسلامت و امیدوار و همیشه موفق بمانید.
  خدا راهنما & نگهدار همه شما + عزیزانتان بادا. آمین

 7. سلام بر شما
  ایکاش این نوشته ها رو بدست رئیس جهمور میرسوندین
  ایشون تو اینستا حساب شخصی دارن .. ایکاش این نوشته ها رو درقالب فایل pdf برایشان میفرستادین

 8. سلام. جناب آفتاب رایانه از شما انتظار بینش قوی تر و بصیرت بیشتری میرفت. اینکه حل مشکلات این مملکت رو به تغییر افراد گره میزنید ساده لوحی بیش نیست و اگر قرار باشد با بینش و نظر شما حرکت کنیم، باید منتظر تغییر سیاست گذار اصلی بعد از هر سی و اندی سال بود و کاملا شانسی منتظر یک نادر باشیم تا مملکت رو نجات بده!!! در حالی که شخصا به بینش شما و تغییر افراد اعتقادی ندارم. میتوانستید موارد بهتری را ذکر کنید:
  1) تغییر قوانین و احترام به حقوق دگر اندیشان بدون توجه جهت گیری سیاسی یا ایدئولوژیک افراد جهت جذب حداکثری و جلوگیری از فرار مغزها
  2) اجازه ایجاد رسانه های آزاد و مستقل جهت مبارزه واقعی با فساد (تقریبا تنها راه مبارزه با فساد) افزایش شفافیت.
  3) جلوگیری از رشد شرکتها ، موسسات و بنگاه های شبه دولتی که همین الان به صورت قارچ گونه در حال افزایش هستند! اقتصاد دولتی در دنیا شکست خورده و باید اقتصاد خصوصی واقعی حاکم بشود. بنگاه هایی که از کیسه بیت المال میخورند و برای خودشان کار میکنند.
  4) هر نهاد یا قوه ای باید به وظیفه ذاتی خودش عمل کنه نه کار تبلیغاتی!!! وظیفه قوه قضائیه کمک به راه اندازی کارخانه جات یا کارهای اجرایی نبوده و نیست. کار نهادهای نظامی محرومیت زدایی یا کار فرهنگی نبوده و نیست. در حالی که نیروهای نظامی ما به حداقل تجهیزات انفرادی هم دسترسی ندارند (تجهیزات سنگین بماند)
  5) دولت باید با تمام توان کوچک سازی بشه و برای کاهش بیکاری باید از اشتغال خصوصی سالم و مولد حمایت بشه. برای کوچک سازی دولت در قرن جدید با وجود تکنولوژی های نوین و روشهای افزایش راندمان 1001 راه وجود دارد و عدم عمل به این موضوع صرفا بی کفایتی دولتمردان رو نشان میده
  6) باید فرهنگ کار آفرینی در جامعه پیاده بشه و ارزش یک کارآفرین بیش از یک کارمند استخدامی دولت باشه (الان کاملا برعکس هست و شخصا به عنوان سم فرهنگی جامعه میدونم) شخصا به عنوان فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک تهران هیچ وقت در هیچ آزمون استخدامی شرکت نکرده ام یا رزومه ای برای هیچ کارفرما پر نکرده ام و با وجود ناملایمات و شکستها سالهاست به کارآفرینی ادامه داده ام ولی دید جامعه نسبت به یک کارآفرین لااقل بهتر از یک کارمند ساده دولتی نیست!
  7) شکوفایی اقتصادی واقعی و سالم با سرانه مطالعه حال حاضر مملکت تقریبا غیر ممکن است و در صورت وقوع غیر پایدار. نه تنها سانسور و ممیزی موجود کمکی به افزایش سرانه مطالعه نمیکند بلکه برای ایجاد فرهنگ مطالعه باید کار اساسی بشود.
  9) دولت و حکومت به جای دخالت در امور شخصی و فردی و افزایش محدودیت های مدنی و اجتماعی باید توان خود را صرف حل مشکلات ساده و اساسی بکند که در هر کشور توسعه یافته دهه هاست حل شده.
  جناب آفتاب رایانه میشد موارد رو با بیان موارد اصلاحات سیاسی هم توسعه داد. در حالی که هدف من از این نوشتار صرفا اقتصادی هست. جناب آفتاب رایانه دوره قدرت و حاکمیت فرد به پایان رسیده و باید قانون و اندیشه حاکم شود.
  دوست دارم این متن رو در پایان دوره رئیس جمهور منتصب جدید هم یک بار بخونید و نظر خودتون رو واسم ایمیل کنید.

  1. سلام آقا امین
   بنده با بخش زیادی از نظرتون موافقم و امیدوارم به این موضوعات واقعا توجه بشه؛ فقط سه تا نکته ریز رو اضافه کنم:
   اول این که وقتی فرد یا سازمان وظیفه ذاتی خودشو عمل نمیکنه بقیه مجبور میشن جای اون رو هم پر کنند که باعث ضرر بیش از حد نشه و الزاما به معنای کار تبلیغاتی نیست.
   دوم این که کمک قوه قضاییه دخالت تو کار دولت یا جای دیگه نبوده بلکه برداشتن یه سری موانع حقوقی یا کم کاری ها بوده که کاملا به قوه قضاییه مربوط میشه خصوصا تو این دوران سخت.
   سوم این که منظورتون رو به طور کامل راجب “دخالت حکومت در امور شخصی” متوجه نمیشم اما اگر چیزی که برداشت میکنم درست باشه باید بگم حکومت و دولت نباید مردم رو به زور به بهشت ببرند ولی قطعا نباید هم به زور اونارو راهی جهنم کنند:))
   موفق باشید^_^

 9. آقای رئیسی با اخلاق و با تقوا و بدون تخریب و دروغگویی وارد عرصه شدند بگذارید کمی از دولتشان بگذرد بعد اعمالشان را نقد کنید.

  1. سلام
   دوست عزیر این متن زمانی نگارش شده که هنوز انتخابات برگزار نشده بود، کسی نقد نشده صرفا بیان انتظارات است.

 10. با سلام خدمت عوامل آفتاب رایانه
  میخوام بدونم که شما حامی و اسپانسر کانال یوتوب من میشید که منم تبلیغ سایت شما رو پوشش بدم ؟؟
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدین
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *logo-samandehi